Fenerbahçe Erkek Voleybol Takımımız, 2018-2019 Voleybol Sezonu Efeler Ligi Play-off Çeyrek Final Etabı ilk maçında Maliye Piyango ile karşılaştı. Ekibimiz; 25-22, 23-25, 25-20, 18-25 ve 16-14’lük setlerle karşılaşmadan 3-2 galip ayrılarak çeyrek final serisinde 1-0 öne geçti.

Play off turunun ikinci karşılaşması, 2 Nisan Salı günü Maliye Piyango’nun ev sahipliğinde Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda oynanacak. Takımımız bu maçtan da galip ayrılması durumunda adını yarı finale yazdıracak.

TVF Burhan Felek Voleybol Salonu’nun ev sahipliğinde oynanan mücadeleyi Yönetim Kurulu Üyelerimiz Simla Türker Bayazıt, İlker Dinçay ve Esra Nazlı Ercan da takip etti.

Takımımız maçın seromonisine, “BU MAÇA DMD KAS HASTASI ÇOCUKLARIN UMUDUNU BÜYÜTMEK İÇİN ÇIKIYORUZ” yazılı pankart ile çıktı. Duchenne Kas Hastalığı ve Mücadele Derneği üyeleri de maçı izlemek üzere tribünde yer aldı.

Mariusz Sordyl yönetimindeki Ekibimiz karşılaşmaya; Ulaş Kıyak, Wouter Ter Maat, Kevin Klinkenberg, Emre Batur, Salvador Hidalgo, Oğuzhan Karasu ve libero Ahmet ile çıktı.

Fenerbahçemizin ilk sayısı Salvador Hidalgo’dan gelirken; Maliye Piyango Jhon Wendt ve Nicolas Bruno ile farkı 4 sayıya çıkardı. Mariusz Sordyl’in molasından Ter Maat’ın sayısıyla dönen Ekibimiz, Jhon Wendt’in sayısına engel olamayınca teknik molaya 10-12 geride girdi. Molanın ardından Takımımız, art arda servis hataları yapınca konuk ekip farkı tekrar 4 sayıya çıkardı. Fenerbahçemiz, Oğuzhan ve Ter Maat’ın kritik sayılarıyla farkı bir sayıya indirirken; Hidalgo ile beraberliği yakaladı(17-17). 4 sayılık farkı eriten Ekibimiz, sezonun en uzun ve en keyifli rallilerinden birini Oğulcan’ın sayısıyla tamamladı ve iki sayılık avantaj elde etti. Son bölümde de bir seri yakalayan Fenerbahçemiz, seti 25-22 kazandı ve maçta 1-0 öne geçti.

Karşılıklı servis hatalarıyla başlayan ikinci sette, Ekibimiz teknik molaya 10-12 geride girdi. Moladan etkili dönemeyen Sarı Lacivertliler, konuk takımın sayılarına engel olamayınca 4 sayı geriye düştü(11-15). Genç oyuncumuz Oğulcan’ın blok sayısıyla farkı bir sayıya indiren Takımımız,  Klinkenberg’in etkili servisiyle durumu eşitledi(20-20). Oldukça çekişmeli anlara sahne olan setin son bölümlerinde Fenerbahçemiz, skoru 23-24’e getirse de Çağatay’ın sayısına engel olamadı ve seti 23-25 kaybetti. Bu sonuçla maçta 1-1’lik eşitlik sağlandı.

Sarı Lacivertliler üçüncü sete Ter Maat’ın etkili servisiyle başlasa da rakibimiz yakaladığı 4-0’lık seriyle 4-6 öne geçti. Maliye Piyango’nun serisine Klinkenberg’in sayılarıyla son veren Fenerbahçemiz, Ter Maat ile 9-7 öne geçti. Teknik molaya da 12-11 önde giren Ekibimiz, setin son bölümüne de Hidalgo’nun sayılarıyla 21-18’lik skor avantajıyla girdi. Rakibine şans tanımayan Takımımız, seti 25-20 kazanarak maçta 2-1 öne geçti.

Dördüncü sete iyi başlayamayan Fenerbahçemiz, 5-2 geriye düşünce Mariusz Sordyl molayı aldı. Moladan Klinkenberg’in sayısıyla dönen Ekibimiz, Maliye Piyango’nun 4-0’lık serisine engel olamadı ve teknik molaya 6-12 geride girdi. Molanın ardından da istediği oyunu sergileyemeyen Takımımız, seti 18-25 kaybetti ve setlerde 2-2’lik eşitlik sağlandı.

Maliye Piyango final setine 2-0 ile başlasa da Fenerbahçemiz, üst üste bulduğu sayılarla 4-3 öne geçti. Hücumda hatalar yapan Sarı Lacivertliler, rakibin serisine engel olamadı ve geriye düştü(5-8). Son bölümde etkili hücum organizasyonlarıyla farkını ortaya koyan Ekibimiz, seti de 16-14 kazanarak maçtan 3-2 galip ayrıldı ve üst üste 10. galibiyetini elde etti.

Çeyrek Final Statüsü: Takımlar, çeyrek finalde içeride ve dışarıda olmak üzere karşılıklı iki müsabaka yaparlar. İlk maç, normal lig etabı sonunda puan cetvelinde alt sırada bulunan takımın sahasında, ikinci maç üst sırada bulunan takımın sahasında oynanır. 2 maçı alan takım yarı finale yükselir. Galibiyetlerin eşitliği durumunda üçüncü müsabaka üst sırada bulunan takımın sahasında oynanır. Maçı kazanan takım yarı finale yükselir. Yenilen takım 5/8 etabına gider.