Zeljko Obradovic: Bu maçı kazanmayı hak ettik

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Zeljko Obradovic, 78-61’lik Zalgiris Kaunas galibiyetinin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başantrenörümüz Zeljko Obradovic’in açıklamalarından derlediklerimiz:

“Geride çok zor bir dönem bıraktık. Oyuncularımı tebrik ediyorum, çünkü 4 maçta da başından sonuna kadar savaştılar. Bu dört maçta bazı anlarda iyi oynamadığımız doğrudur ama bir antrenör olarak gurur duyuyorum. Çünkü hiçbir zaman pes etmedik ve sonuna kadar savaştık. Bugün çok agresif basketbol oynayan takıma karşı oynadık. Tam saha baskı yapıyorlar ve savunma yapıyorlar. Buna hazır olmamız gerekiyordu. Top kaybı yapmamaya çalıştık, ilk yarıda 4 tane yaptık. O yüzden de 14 sayı avantajımız oldu. 3.çeyrekte 7 top kaybı yaptık. Bu an bu akşam için en büyük problemimizdi. Son çeyrekte de iki tane. Bu maçı kazanmayı hak ettiğimize inanıyorum. Her zaman vurguladığım gibi oynaması çok zor bir takım, çok iyi bir takım ve arkadaşım Sarunas’ı da takım için yaptıklarından dolayı tebrik ederim. Oynama şeklimizden ve bütün oyunculara süre verebildiğim için çok memnunum. İnanılmaz bir akşam için taraftarlara da teşekkür etmek istiyorum. Pazar günü oynayacağımız Sakarya maçına da davet ediyorum.”

“Melih, çok iyi oynadı, devamını diliyorum ama savunmada da katkı yapması gerekiyor. Hücum açısından ne iyi oyunculardan bir tanesi, geçen akşam da iyi oynadı. Çok akıllı bir oyuncu ve basketbolun hem hücum hem de savunma olduğunu çok iyi biliyor. Melih dışında son oynanan 4 maçta da her açıdan katkı veren Nicolo Melli hakkında da konuşmak istiyorum. Herkese örnek gösterilecek bir oyuncu, inanılmaz oynadı. Oyunculardan bahsederken Vesely’den de bahsetmem gerekiyor. İstatistiklere baktığımızdan 27 dakika boyunca oynadı ve harikaydı.  Bütün oyuncularımın bu takım için önemli olduğunun farkındayız.”

“Aslında bu maç temposunda konsantrasyonu yüksek tutmak kolay bir şey değil. Hep sıfırdan başlamak zorunda olduklarını biliyorlar. Basketbolu çok seven bir grup. Basketbol konuşan, iyi ilişkileri olan, tabii ki iyi olmadıkları anlar olabiliyor ama burada kendimizi güvenmemiz gerekiyor. Bu çok önemli. Hatalar olabilir ama bunu düzeltmek lazım. Sonraki adımları nasıl ilerleyeceğimizi konuşarak ben ve ekibim de gerektiği zaman motivasyon konusunda katkıda bulunuyoruz.”

“Ahmet top kaybı yaptı. Geçen sezonla kıyaslayınca daha iyi bir performans gösteriyordu. Bu sene çok daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Ahmet, çok çalışkan bir oyuncu ama söylediğiniz her şeye katılıyorum. Ben antrenör olarak, takım arkadaşları olarak ona yardım etmemiz gerekiyor. Anlaması gereken şeyler var, uzun olarak daha iyi şeyleri anlatmamız gerekiyor. Daha iyi olacağına inanıyorum, ona güveniyorum.”

“Maç temposundan dolayı oyuncu sağlığı ve koçun mental sağlığına ilişkin sorular hep soruluyor. Oyuncular antrenman yapmaktan çok oynamayı seviyorlar. Sahada olmak istiyorlar. Geçen seneye göre idman programımız çok farklı yapıyoruz, farklı çalışıyoruz; çünkü adapte olmak zorundayız. Örneğin dün Moskova’dan döndükten sonra daha hızlı salona gelebilmek için takım otobüsü yerine minibüslerle buraya geldik, bir an önce çalışabilmek için. 30 dakika toplantı yapabildik. Sabah da biraz da detaylar hakkında konuşabildik. Ama bunun içerisinde ben savunmamızı çok iyi yaptığımızı düşünüyorum. Çok iyi oynadık. Seneye 4 çift maç haftası daha olacak. Bütün takımlar için ortak bir düşünce olduğunu düşünüyorum, ben de kulübümüzle bu konuyu konuşacağım. Kesinlikle charter uçuş gerekiyor. Atina gibi yerler için değil ama uzun seyahatlerde(Rusya, İspanya) hem oyuncuların dinlenmeleri adına hem de oyuncuların daha rahat gidebilmeleri adına.”

“Çok akıllılar. Oyuncular arasında çok güzel ilişkiler var. Yıldızlardan bahsetmeniz güzel oldu ama sadece taraftarlar ve basın için, antrenör olarak benim için hepsi aynı. Gençlerin bunu düşünüp fark etmesi güzel bir şey. Benim içi güzel bir duygu. Bizim en değer verdiğimiz şey takım içindeki kimyadır. Tabii oyuncular ve etrafındaki kişiler için de tabii.”

“Aslında şu anda iki tane farklı lig oynuyoruz. EuroLeague’de ve Türkiye Ligi’nde tek fark, takvim. NBA’de üst üste maç oynuyorlar, biz bunu yazın hazırlık sürecin yapıyoruz. Tecrübe edinmek için. Ama EuroLeague’in çok iyi olduğuna inanıyorum ve çok daha iyi olacak. Hepimiz alışacağız ve hazır olacağız. Basketbol güzel olsun, basketbolu seven insanları mutlu olsun.”

“Maç içindeki enerjiye baktığınızda, gösterdiği reaksiyonlara bakınca basketbolu ne kadar sevdiğini görüyorsunuz. Bir koç olarak hatalar bulmak ve daha iyi olmalarını düşünmek tabii ki benim işim ama Jan’ın bir oyun kurucu gibi beyni var. Birçok oyuncunun anlamadığı şekilde anlayabiliyor. İnşallah bu seviyede devam eder,  hatta biraz daha iyi olur.”