Başkanımız Ali Koç, bugün gerçekleştirilen Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlık Seçimi Toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
Kulüpler Birliği Vakfı’nın 11. dönem başkanı seçilen Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi’yi tebrik ederek sözlerine başlayan Başkanımız Ali Koç, “Hayırlı uğurlu olsun. Kulüpler Birliği Başkanı olmak kolay bir vazife değil. Şu dönemde hiç kolay değil çünkü çok fazla konumuz, sorunumuz, adreslenmesi gereken, ilgilenilmesi gereken konular var. Spor yasasından, yeni ihaleden tutun vergi konularına kadar pek çok yeni hususlar var. Dolayısıyla 4 büyük kulüpten bir başkanın bu dönemde Kulüpler Birliği’ne başkan olması, bunu kabul etmesi bence çok önemliydi. Bu konuda son derece memnunum ve umutluyum. Tabii başkanımızın da bize dediği gibi, ‘O kadar çok sorun var ki beraber çalışmalıyız, bütün kulüplerin desteğine ihtiyacımız var. Kulüplerin, hepimizi bekleyen hususlara kafa yormasına, destek olmasına ihtiyacımız var.’ Ben Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kendisine de söyledim, bize ne görev verilirse onun üstüne koyarak elimizden geleni yapacağımızı söyledim.” dedi.
 
Kulüpler Birliği Vakfı’nın 10. dönem başkanlığı görevini yürüten Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’e de teşekkür eden Başkanımız Ali Koç, “Sayın Mehmet Sepil’e de teşekkür etmek istiyorum. O da zor bir dönemde başkanlık yaptı. Bir de İstanbul dışında başkan olduğu zaman git geli bir de bu pandemi ortamında çok daha zor oluyor. O da elinden gelen her şeyi yaptı. Pek çok beklentiyi, pek çok dengeyi aynı anda yönetmek gerekiyor. Dolayısıyla o da elinden gelenin en iyisini yaptı. Teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.
 
Başkanımız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şu önümüzdeki 2-3 sene sadece Türk futbolu için değil Avrupa futbolu için de dönem noktası. Biliyorsunuz yeni formatlar, yeni mevzuatlar, pek çok yeni şey konuşuluyor. Bilhassa Avrupa’da da göreceksiniz yakında açıklanacak. O yüzden bu pandemi süreci aslında Avrupa futbolunda da, ‘Biz neyin içindeyiz? Neye varmak istiyoruz?’ konularının daha fazla irdelenmesine, tartışılmasına ve yeni önerilerin, yeni formatların daha yüksek sesle konuşulmasına başlandı. Bunların bazıları bizim işimize gelebilir, bazıları gelmeyebilir Türk futbolu olarak. Bununla beraber Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntılar da aslında paralel bir şekilde çok fazla adreslenmesi gereken konular var ve bu konular bizi orta ve uzun vadede çok etkileyecek konular. O yüzden kuvvetli bir Kulüpler Birliği şu an için çok önemli. Haftaya da toplanacağız, görev dağılımları yapılacak. İnşallah el birliğiyle omuz omuza saha dışında her zaman söylediğim gibi yapıcı rekabetle tüm paydaşların çıkarlarına en optimum sonuçları verecek çözümleri, uygulamaları, önerileri geliştiririz. Ben bunu Sayın Ahmet Nur Çebi başkan önderliğinde, liderliğinde yapılmasını çok daha büyük olasılık olarak görüyorum.”
 
Yarın oynanacak derbi maçıyla ilgili değerlendirme yapan Başkanımız Ali Koç, “Derbi maçı var. Lider çıkacağız inşallah da lider bitireceğiz. Önemli maç. Her sene 6 tane derbi var. Onlardan bir tanesi. Bu derbiyi kazanınca ne şampiyon oluyorsunuz, ne de kaybedince şampiyonluk şansınız yok oluyor. 3 puanlık maç. Tabii derbileri keyfi başka oluyor. Sakatlıklarımız talihsiz bir anda geldi ama bununla beraber kadro derinliğimiz… Zaten sezon başında kadromuzu kurarken bu yoğun maç trafiğinde pandemi ortamında Covid-19 kapma risklerine de baktığımız zaman alternatifli bir kadro kurmuştuk. İnşallah onun meyvelerini yarınki maçta toplarız. Türk futboluna yakışan, dostluğu pekiştirecek, güçlendirecek, hakem hatalarını konuşmayacağımız, sadece futbol konuşacağımız bir maç olur inşallah da Fenerbahçe kazanır.” şeklinde konuştu.
 
Aşı olarak hastalığa karşı korunmuş sağlık çalışanlarının ve vatandaşların statlara ve salonlara alınması yönünde Kulübümüzün ilgili federasyonlara yaptığı başvuruyla ilgili soruya Başkanımız Ali Koç, “Derbi için değildi bu talep. Biliyorsunuz aşılandırma süreci iki ayaklı. 28 gün arayla. İkinci aşamaya geçildiği zaman ve aşılama belirli bir seviyeye geldiği zaman ikinci doz aşıyı alanların başta sağlıkçılar olmak üzere ama diğer vatandaşlarımızın da salonlara, statlara alınmasının hem normalleşme adına güzel bir adım olacağına hem de aşıya önemine dikkat çekmek konusunda fayda sağlayacağını, moral olacağını düşündüğümüz için böyle bir öneriyi 3 ayrı federasyona yaptık. Futbol Federasyonumuz bu konuyla ilgili cevap verdiler. Şu aşamada çok olumlu bir şey yapılamıyor ama onların vizyonunda da olumlu baktıklarını söylemlerinden görüyoruz. Er ya da geç olacak. İnşallah en erken zamanda olur. Şubat ayındayız, herhalde mart ortasından önce bunları konuşmamız için biraz erken olur.” yanıtını verdi.